آزمون گوته چیست؟

blog

آزمون زبان آلمانی گوته (GOETHE) یک آزمون بین‌المللی است که توسط موسسه غیرانتفاعی گوته آلمان در بسیاری از کشورهای جهان در حال برگزاری است. این آزمون در 6 سطح متفاوت از مبتدی تا پیشرفته و از A1 تا C2 برگزار می‌شود. 
این مدرک نشان‌دهنده میزان تسلط داوطلب به زبان ‌آلمانی در سطوح مختلف است که داشتن آن برای تحصیل و یا مهاجرت به کشورهای آلمانی زبان نظیر آلمان، اتریش، سوئیس و ... الزامی است. مدت زمان اعتبار این گواهینامه برای افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های کشورهای آلمانی زبان را دارند 2 سال و برای افرادی که قصد مهاجرت دارند مادام‌العمر است.
این آزمون توسط موسسه گوته آلمان و همچنین سفارت این کشور در ایران برگزار می‌شود و هرساله داوطلبان زیادی را به خود اختصاص می‌دهد.

سطوح مختلف در آزمون گوته

آزمون بین‌المللی گوته یک آزمون زبان آلمانی است که در دو صورت شفاهی و کتبی برگزار می‌شود و تسلط داوطلبان را در سطوح مختلف این زبان ارزیابی می‌کند. بطور کلی 6 سطح اصلی در این آزمون وجود دارد که داوطلبان با توجه به هدف خود اقدام به دریافت مدارک هریک از این سطوح می‌کنند.
سطح بندی در آزمون گــوته به ترتیب ذیل می‌باشد:

 • آزمون گوته سطح A1:

A1 پایین‌ترین سطح این آزمون است و برای افرادی است که قصد پیوستن به خانواده را دارند. زبان آموزان با گذراندن دو ترم زبان آلمانی می‌توانند برای دریافت مدرک این سطح اقدام نمایند. برای عبور از این مرحله از آزمون باید بر کلمات روزمره و جملات ابتدایی آلمانی مسلط باشید.

 • آزمون گوته سطح A2:

با گذراندن چهار ترم از زبان آلمانی میتوانید برای دریافت مدرک این سطح اقدام کنید. این سطح برای افرادی است که تسلط بیشتری به زبان آلمانی نسبت به سطح A1 دارند و همچنین دارای دایره کلمات وسیع‌تری هستند و میتوانند ارتباط بهتری با اطرافیان برقرار کنند.

 • آزمون گوته سطح B1:

دریافت این سطح از مدرک زبان گوته با گذراندن 6 ترم یادگیری زبان آلمانی امکان پذیر خواهد بود. مدرک B1 گوته برای ورود به کشور آلمان قابل قبول است و بشدت شانس قبولی  درخواست ویزا را بالا می‌برد.
افرادی می‌توانند مدرک این سطح را دریافت کنند که به تمام مسائل روزمره و درک نکات اصلی صحبت‌ها به زبان آلمانی مسلط باشند.

 • آزمون گوته سطح B2:

برای دریافت این مدرک باید حدود 11 ترم یادگیری زبان آلمانی را بگذرانید و بتوانید به راحتی متون تخصصی رشته خود را درک نمائید و به زبان آلمانی بحث کنید. دریافت این مدرک، یکی از شروط اصلی برای ورود به بسیاری از دانشگاه‌های رایگان در کشور آلمان است.

 • آزمون گوته سطح C1:

رسیدن به این سطح از آزمون گوته پس از گذراندن 15 ترم زبان آلمانی امکان‌پذیر است. سطح C1 گوته جزء مراحل پیشرفته این آزمون است و اغلبا برای پزشکان و بعضی از رشته‌های تخصصی در مقاطع بالا مورد نیاز است. در این مرحله از آزمون گوته فرد باید بتواند بصورت روان و بدون هیچ توقفی به زبان آلمانی صحبت کند.

 • آزمون گوته سطح C2:

بالاترین مرحله در آزمون گوته سطح C2 است. این سطح از آزمون گوته بیشتر برای اساتید حرفه‌ای زبان آلمانی مناسب است چراکه در این مرحله فرد باید بتواند همانند یک آلمانی تبار مکالمه و بحث کند. اخذ این مدرک با گذراندن بیش از 20 ترم یادگیری زبان آلمانی و تسلط کامل به قواعد این زبان امکان پذیر خواهد بود.

مراحل مختلف آزمون گـوته

این آزمون نیز همانند بسیاری از آزمون‌های بین‌المللی دیگر دارای چهار بخش مجزا بوده که در قالب سوالات کتبی وشفاهی درآمده است که آزمون کتبی معمولا قبل آزمون شفاهی برگزار می‌گردد و داوطلبان برای قبولی در هریک از سطوح این آزمون باید حداقل نمره قابل قبول را دریافت کنند.

1)  سوالات کتبی: 

بخش مهارت شنیداری که در سه قسمت در آزمون مطرح می‌شود.
بخش درک مطلب در سه قسمت مطرح می‌شود.
بخش نوشتاری در دو قسمت است.

2)  سوالات شفاهی: 

این بخش، مهارت مکالمه داوطلبان را ارزیابی می‌کند.
آزمون گوته کلا 100 امتیاز است که 75 امتیاز آن مربوط به بخش کتبی و 25 امتیاز مابقی مربوط به بخش شفاهی است. برای قبولی در این آزمون، داوطلبان باید حداقل 60 امتیاز دریافت نمایند بنابراین اگر در بخش کتبی کمتر از 35 امتیاز را کسب کنند مردود خواهند شد.

امتیازوضعیت
90 تا 100خیلی خوب
80 تا 89خوب
70 تا 79رضایت بخش
60 تا 69کافی
 0 تا 59مردود 

جالب است بدانید بخش شفاهی نیز همانند کتبی در آزمون گوته بصورت گروهی برگزار می‌شود و داوطلبان در طی سه مرحله در بخش شفاهی سنجیده می‌شوند.

زمان بندی در آزمون گـــوته

آزمون کتبی در اکثر مواقع قبل آزمون شفاهی انجام می‌شود و درصورتیکه این دو بخش آزمون گوته (کتبی و شفاهی) در یک روز صورت نگیرند، بنابراین حداکثر فاصله زمانی بین این دو بخش 14 روز خواهد بود. مدت زمان کل آزمون کتبی 65 دقیقه و مدت زمان آزمون شفاهی 15 دقیقه است. آزمون شفاهی توسط دو ممتحن برگزار می‌گردد که یکی از این دو ممتحن، نقش مجری را بر عهده دار

 

بخش‌های آزمون کتبی گوتهمدت زمان هر بخش
شنیداریحدود 20دقیقه
درک مطلب25 دقیقه
نوشتاری20 دقیقه
جمع65 دقیقه

 

فرایند و مراحل آزمون شفاهی

 در ابتدای شروع آزمون شفاهی، ممتحنین به داوطلبان خوش‌آمد گفته و قبل از شروع هر بخش با ارائه‌ی یک مثال واضح، شیوه پاسخگویی و اجرای آن بخش را روشن می‌کنند.

در اولین مرحله آزمون شفاهی، داوطلبان کلمات کلیدی و کارت‌های موضوعی دریافت می‌کنند و سپس خود را به کمک کلمات کلیدی درج شده روی برگه معرفی می‌کنند.

 • در مرحله دوم، داوطلبان شروع به مکالمه باهمدیگر می‌کنند و به سوالات یکدیگر پاسخ می‌دهند.
 • در اخرین مرحله، داوطلبان از یکدیگر تقاضای انجام کاری را دارند و طرف دیگر باید پاسخگوی این درخواست باشد.
 • در پایان آزمون همه برگه ها جمع آوری خواهند شد.

 

هزینه آزمون بین‌المللی گوته

هزینه آزمون آلمانی گوته برای هر سطح متفاوت است و به یورو محاسبه می‌شود:

سطح آزمونهزینه آزمون
سطح 105A1 یورو
سطح 125A2 یورو
سطح 210B1 یورو
سطح 240B2 یورو
سطح 270C1 یورو
سطح 295C2 یورو

 

نحوه ثبت نام در آزمون گوته

برای ثبت نام در آزمون بین‌المللی گوته میتوانید از طریق مراجعه به سایت رسمی موسسه گوته در آلمان و تکمیل مشخصات کاربری و پرداخت هزینه، در آزمون مورد نظر خود شرکت کنید.
برای ورود به صفحه ثبت نام آزمون موسسه گوته بر روی آدرس زیر کلیک کنید:
https://www.goethe.de/en/spr/kup/prf/wwt.html
آکادمی آنلاین فلارایز با چینش جدیدترین استراتژی‌های آموزش زبان آلمانی گوته برای آمادگی داوطلبان در آزمون بین‌المللی گوته توانسته است تا اکثر از زبان‌آموزان خود را تا رسیدن به موفقیت در این آزمون همراهی کند. شما نیز برای اطلاع از برنامه‌های دقیق دوره آنلاین آمادگی آزمون گوته در فلارایز میتوانید با شماره موسسه تماس حاصل فرمائید و یا با تکمیل فرم مشاوره منتظر تماس تیم پشتیبانی ما باشید.

بیشتر بخوانید : دوره آموزش آنلاین زبان آلمانی

 

 • بازدید: 63
 • نظرات: 0

سوالات متداول

ثبت نظر

با ثبت نظر خود ما را در بهبود سایت یاری کنید.

نظرات

مقالات مرتبط